Yeni alışkanlık edinin; Podcast dinleyin

Bu yazımda diğer yazılarım aksine doğrudan dijital pazarlamaya yönelik bilgi akışı sağlamayacağım fakat sonunda kendinizi geliştirmeye yönelik güzel bir alışkanlık kazanabileceğiniz yarı pasif bir aktiviteden bahsedeceğim.

Podcast dinlemek.

Özellikle hepimizin evlerde olduğu bu günlerde (umarım yani #EvdeKal) kişisel gelişimine katkı sağlamak, rahatlamak, yeni şeyler öğrenmek isteyen arkadaşlarım için bu yazımda Podcast kavramından bahsetmek istiyorum.

Podcast’lerin benim rutin hayatımda yeri gerçekten büyük. Gerek spor yaparken gerek trafikte hatta bazı durumlarda çalışırken bile bir kulağım dinlediğim yayınlarda oluyor. Biraz alıştıktan sonra da podcast dinlemek bir rutin haline geliyor 🙂 Özellikle sabah kalktığım çoğu zaman rutin işlerimi yaparken bir yandan bir şeyler dinlemeye başlarım.

Sadece tek bir amaç için podcast dinlemiyorum.

Sektörel bilgimi artırmak, hobilerimle ilgili içerikleri tüketmek ya da çok bunaldığım zaman kafa dağıtmak için podcast dinliyorum.

Podcast Nedir?

Podcast, en basit haliyle belirli konu, temalara odaklanan dijital ses veya video dosyalarıdır. Podcast kavramı hayatımıza 10 Ekim 2001 yılında Apple’ın çıkardığı iPod ile girmiştir. iPod adı “pod” ve “broadcast” terimlerinde oluşmuştur. Podcasting ise bu dosyaların (çoğunlukla bir feed yoluyla) indirilebilecek şekilde yayınlanmasıdır. 2005 yılında Apple’ın iTunes yazılımına podcast desteği eklemesi podcast dinleme kültürünün yaygınlaşmasını ilerletmiştir.

podcast nasıl ortaya cıktı
ipod

Podcast’i bir şekilde isteğe bağlı internet radyosu olarakta nitelendirebilirsiniz. (Video olarakta yayımlanabilmesi dışında) Ancak radyodan bariz olarak ayrıldığı noktalar bulunmaktadır. Radyolar genellikle yüksek erişim sağlama, reklam alma amacı taşırlar. Podcast’ler genelde daha küçük kitlelere hitap eden daha niş yayınlardır. Ayrıca podcast’lerin indirilebileceği ve yayımlanabileceği belirli platformlar bulunur. (Tabi ki bahsettiğim üretiliş amacı, yoksa oldukça fazla radyo yayınları daha sonradan podcast olarakta sunulabilir ve sunuluyor) Ayrıca yayınların canlı olma mevzusu da var. Podcast’ler bu yayınları parça parça dinleme, dilediği zaman ara verip tekrar başlatma şansı buldular.

Podcast’ler genellikle devam eden bölümler şeklinde yayımlanır. Belirli tema üzerinde farklı konulara değinilebilir. Tabi her yayını birbiriyle ilgisiz podcast’lar de olmaz değil, olabilir. (benim takip ettiğim böyle bir podcast yok) Yayının belirli uzunluk, sıklık sınırı gibi şatlar da yoktur.

Podcast dinlemeyle ilgili geçtiğimiz aylarda çok güzel bir bilimsel makale okumuştum. Bir Evernote ya da Pocket’e attım diye hatırlıyorum. Bulur bulmaz kaynağını buraya ekleyeceğim. Makaleyi özetleyecek olursam, podcast dinlerken dinlediğiniz bir hikayede görsel olmadığından dinleyiciler hayal güçlerini kullanarak bu resimleri çizmeye çalıştıklarını anlatıyordu. Bundan dolayı araştırma sonuçlarına göre podcast dinleyen insanların hayal güçleri dinlemeyenlere göre daha güçlü olduğunu sonucu ortaya çıkıyordu.

Pocastlerin en büyük avantajlarından birisi de zengin içeriklere sahip olması (gerek kişisel gelişim gerek iş hayatı ya da yeni bir hobi edinme) ve dilediğiniz zaman durdurup dilediğiniz zaman dinlemeye devam edebilmenizdir. Hemen hemen her konuyla ilgili içeriği bulabilmeniz mümkün.

İstatistiklere göre şu anda 850.000’den fazla podcast yayını, 30 milyondan fazla podcast bölümü bulunmaktadır. (kaynak: musicoomph )

Podcast dinlemeye yönelik araştırdığım bazı istatistikler ise şöyle;

 • Amerika nüfusunun %71’i podcast terimine aşinadır. Bu hemen hemen 330 milyon insana denk geliyor.
 • Amerikalıların %32’si podcast dinleyicisidir. %22’si haftalık bu rutini devem ettiriyor.
 • 100’den fazla dilde podcast yayını bulunmaktadır.
 • 18-44 yaş aralığı podcast dinleyen kullanıcıların %67’sini oluşturmaktadır.
 • Dinleyicilerin %19’u podcast dinlerken yayını hızlandırmayı tercih ediyor.
 • Haftalık podcast dinlemeye ayrılan ortalama süre 6 saat 37 dakikadır.
 • Podcast reklam gelirleri 5 yılda %1000’e yakın artış göstermiş. (2015 69 milyon dolar, 2018 402 milyon dolar ve 2020 659 milyon dolar olacağı tahmin ediliyor)
 • En popüler audio streaming servisi 248 milyon kullanıcı ile Spotify’dır. 80’e yakın ülkede kullanılabilen Spotify’ın 113 milyon premium abonesi bulunmaktadır. (review42)
podcast istatistikleri
Kaynak
 • İstatistiklere göre en çok podcast %49’luk oran ile evde dinliyoruz.

Podcast nasıl dinlenir?

Podcast dinlemek, indirmek aslında oldukça kolay. Önceden sadece belirli cihazlardan dinleyenimle olacağınız olsa da günümüzde bir çok platform podcast dinleyebilmenizi sağlıyor. Özetleme hemen hemen internete bağlanabilen taşınabilir veya mobil tüm cihazlarınızdan podcast dinleyebilirsiniz.

O an için internet erişimine sahip olmanız da gerekmiyor, önceden dilediğiniz podcast’ları cihazınıza indirip çevrimdışı da dinleyebilirsiniz.

Podcast dinleyebileceğiniz platform önerileri

Podcastlere bir çok platfrom ya da bir feed üzerinden erişebilir, dinleyebilirsiniz. Çoğunlukla Spotify’ı tercih ediyorum. Muhtemelen müzik dinleme alışkanlığımın da orada olması sebebiyle. İlk üç platformumu sayacak olursam;

 1. Spotify
 2. iTunes Podcasts
 3. SoundCloud

Takip ettiğim Podcast yayınlarından bazıları

Girişimci Muhabbeti

Spotify’da aç

“Girişimcilik ile ilgili Barış Koçdur, Samican Tandoğdu ve Tuna Yaprak tarafından yayınlanan haftalık Türkçe Podcast. Girişimci, yatırımcı ve bu konularla ilgilenenler için haftalık bilgi kaynağı.”

Paraşüt’le Üretim Bandı

paraşütle üretim bandı
Spofiy’da aç

“Parasut ev sahipliğinde, Eran Filiba, Andaç Türkmen ve Ender Ahmet Yurt tarafından haftada bir yayınlanan Türkçe podcast.”

Nasıl Olunur

nasıl olunur
Spotify’da aç

“Nilay Örnek mikrofonu mesleklerini ustalıkla icra ettiğini düşündüğü insanlara yöneltip onlara aynı soruyu soruyor; Nasıl Olunur?”

Codefiction Podcast

codefiction podcast
Spotify’da aç

“Türkiye’deki yazılımın kalitesini ve sektör problemlerini kendilerine dert edinmiş, farklı disiplenlerden gelen bir grup yazılımcının toplanıp üzerine konuştukları yayın”

Evrim Ağacı ile Bilime Dair Her Şey!

evrim agaci ile bilime dair her sey
Spotify’da aç

“Bu yayın listemizde, Evrim Ağacı’nda yayınladığımız içeriklerden seçilmiş yazılarımızı yazarlarımızın kendileri, diğer yazarlarımız veya ses sanatçıları seslendirerek, sizlerin kulaklarına ulaştırıyor.”

Yollarda TV Girişimcilik Sohbetleri

yollarda tv
Spotify’da aç

“Yollarda tv her bölümde Girişimcilik, Teknoloji veya Yatırım üzerine sohbetler gerçekleştirerek dinleyici ve izleyicileri bilgilendirir”

Merdiven Altı Terapi

Spotify’da aç

“Siz geceleri uyuyabilin diye ben uyumayıp dertlerinizi düşünüyorum.”

Podcast dünyasında bu yayınların dışında yüzlerce hatta binlerce yayın bulabilirsiniz. Mutlaka ilgi alanlarınıza göre, dikkatinizi çekecek içerikler vardır. Son olarak podcast dinlemeyi alışkanlık haline getirmek için kendinizi zorlamanız doğru değil. Yeni bir alışkanlığı kazanmak için ne kadar az çaba harcarsanız o kadar tutarlı devam eder. Ama başlangıçta önceden biraz zaman ayırıp çalma listelerinizi planlayabilirsiniz. Örneğin bir aktiviteyi yaparken podcast dinlemeye kadar verdiniz. Önceden biraz zaman ayırın dinleyeceğiniz şeyleri planlayın ve aksiyon alın.

Teklif Al

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments